Co zrobić, gdy zepsuła się hulajnoga? – pyta przedszkolak. Jak bezpiecznie inwestować pieniądze? – zastanawia się licealista.
UOKiK wyjaśnia.
Przed ukończeniem 13 lat dzieci same mogą robić tylko drobne zakupy związane z codziennym życiem, np. zapłacić za bułkę czy zeszyt. Gdy kupią np. drogą grę, rodzice mają prawo unieważnić taką transakcję. Nastolatki między 13. a 18. rokiem życia mają już większą samodzielność – mogą wydawać kieszonkowe, ale przy drogich zakupach typu laptop lub rower nadal wymagana jest zgoda rodziców.
Co więcej Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK systematycznie sprawdza bezpieczeństwo i oznakowanie zabawek, które można kupić w sklepach.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek?
Prezent dla dziecka w wieku 0-3 lata nie może mieć drobnych części. Maluch mógłby je wsadzić do buzi i się nimi udławić.
Obejrzyj, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów.
Sprawdź sznurki i linki np. w huśtawkach – czy są solidne, a węzły się nie rozwiązują.
Wózki dla lalek, składane krzesełka, deski do prasowania itp. muszą być zabezpieczone przed nagłym złożeniem się i przycięciem palców dziecka.
W zabawkach dla dzieci poniżej 3 lat sznurki mogą mieć maksymalnie 22 cm.
Do bardziej skomplikowanych zabawek, np. rowerków, huśtawek, pistoletów musi być dołączona instrukcja w języku polskim. Zwróć uwagę na zawarte w niej ostrzeżenia.
Upewnij się, że na zabawkach jest znak CE. To deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa.
Więcej wskazówek dla rodziców w poradniku UOKiK. Niebezpieczną zabawkę możesz zgłosić do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.
[źródło UOKiK], Fot. DL