Jak liczyć swoją trzeźwość? NIE JESTEŚ PRZEKONANY O SWOJEJ TRZEŹWOŚCI!?

       Pijany kierowca to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Pomimo cyklicznie przeprowadzanych akcji mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących, to w dalszym ciągu funkcjonariusze zatrzymują upojonych alkoholem kierujących. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują, aby nie wsiadać za kierownicę jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi.

Niestety osoby spożywające alkohol w dalszym ciągu są poważnym zagrożeniem na drogach. W zależności od ilości spożytej tzw. porcji standardowej, zależy poziom stężenia alkoholu i odpowiednia ilość czasu na wytrzeźwienie. Przyjmuje się, że 1 porcja standardowa to 10 g czystego alkoholu na przykład:

– 1 puszka piwa = dwie porcje standardowe

– 1 butelka wina = 7,5 porcji standardowych

– 1 butelka wódki = 17 porcji standardowych

W zależności od płci, wieku, wagi i ilości spożytych porcji każda osoba potrzebuje innego czasu na oczyszczenie organizmu i całkowite wytrzeźwienie. Wielu osób ma złudne poczucie, że pijąc dnia poprzedniego, po przespaniu kilku godzin i wypiciu mocnej kawy, mogą kierować samochodem. Niestety takie osoby są dalej pijane. Nie pomoże tu ani zimny prysznic ani zjedzenie tłustego posiłku, które rzekomo w cudowny sposób mają doprowadzić do wytrzeźwienia. Alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową, powoduje zaburzenia równowagi, obniża samokontrolę, opóźnia czas reakcji, a przede wszystkim sprawia, że błędnie oceniamy własne umiejętności i możliwości. Miejmy świadomość ogromnego zagrożenia w ruchu drogowym, jakie powoduje taki nieodpowiedzialny kierowca, który przez swoje niepoważne zachowanie staje się sprawcą poważnego wypadku drogowego.
Podczas zakrapianej imprezy warto zadbać również o sprawdzenie stanu trzeźwości przyjezdnych uczestników po jej zakończeniu. Na każdym komisariacie policji dostępne jest urządzenie do badania stanu trzeźwości, z którego można skorzystać bezpłatnie i anonimowo.

Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Każdy, kto jest świadkiem sytuacji, w której pijany kierowca usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać, zobowiązany jest uniemożliwić mu popełnienie przestępstwa, bądź powiadomić Policję.

[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. DL

POWIĄZANE

Categories porady

Najbardziej wymagający konsument – dziecko, nastolatek

Categories ekologia

Może wystarczy sama żarówka? Będzie bardziej ekologicznie!

Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

Categories porady

Możesz uratować komuś życie! W prosty sposób

Categories porady

Czad – „cichy zabójca”

Categories ekologia

Czy i gdzie jest  GMO? To powinno być wiadomo

Categories porady

W zimie z działki może zginąć wszystko…

Categories gospodarka

Ponad 110 dB w zabawkach dla dzieci…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *