Święta się zbliżają, chcemy je spędzić spokojnie z rodziną. Wszystkim, którzy będą odwiedzać swoich bliskich przypominamy, aby w tej wielkiej gorączce świątecznej zadbali o bezpieczeństwo własnych domów. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.
– Święta to czas licznych wyjazdów. Odwiedzamy bliskich, aby spotkać się z nimi przy wigilijnym stole, spokojnie i bezpiecznie spędzić te jedyne w roku chwile – informuje mł. asp. Anna Tersa, Legnicka Komenda Policji. – Zostawiając jednak na kilka dni nasze domy pamiętajmy o tym, aby je właściwie zabezpieczyć przed włamaniem. W tym magicznym czasie włamywacze nie świętują i często wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Przestępcy chętnie biorą na cel posiadłości okazjonalnie odwiedzane lub na uboczu. Przestępcy obserwują nieruchomości i prędzej wybiorą taką do której mogą dostać się bez hałasu i w krótkim czasie.
Przed przykrymi zdarzeniami chronią odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych, czy antywyważeniowych. Stosuj atestowane drzwi i zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów, które mogą stworzyć przeszkodę, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. Pamiętaj aby domknąć wszystkie okna łącznie z tymi na piętrach i w piwnicach, drzwi balkonowe czy tarasowe szczególnie usytuowane z tyłu domu. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Nie zaszkodzi zamontowanie systemu alarmowego, a nawet wynajęcie firmy ochroniarskiej. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na taką formę, warto rozważyć zamontowanie czujek zasilanych bateriami. Mogą one uruchomić oświetlenie po wykryciu ruchu. Mocne światło zniechęca złodzieja do działania.
W przypadku dłuższego wyjazdu poinformuj zaufanego sąsiada, aby uczulić na czyjąś obecność. Niech regularnie opróżni skrzynkę na listy, usuwał wiszące na klamce i leżące pod drzwiami reklamy, które świadczą, że nie ma nas w domu. Dobry sąsiad podleje kwiaty, włączy i wyłączy światło i np. radio sygnalizując, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przestępcy szybko zorientują się które miejsce jest pod czujnym okiem sąsiada, gdy ten zareaguje na wizytę obcej osoby pod drzwiami pustego mieszkania lub bramą posesji.
Nie ryzykuj:
– unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w bezpiecznych miejscach, cenne rzeczy możesz przekazać do przechowania osobom godnym zaufania;
– nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą to słyszeć obcy;
– zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (aparat, komputer, telewizor, kamera, telefon itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja;
– sporządź listę kosztowności, a jeżeli jest to możliwe, również dokumentację fotograficzną (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
– nie zapomnij o jego ubezpieczeniu domu, mieszkania w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
Zadzwoń na policję:
– kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój na posesji;
– jeżeli zobaczysz nieznajomego, który próbuje otworzyć drzwi u sąsiada, wiedząc, że nie ma go w domu;
-kiedy usłyszysz hałas w domu sąsiada, gdy go nie ma;
– jak zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby
– jeżeli jesteś świadkiem włamania.
[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. DL