Boże Narodzenie, ale dla wiernych prawosławia

Dziś – według kalendarza juliańskiego – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wiernych Kościoła Prawosławnego.

Wierni Wigilię obchodzili wczoraj wieczorem, która różni się od katolickiej.

Choć wieczerzę zaczynają także od modlitwy i dzielenia się opłatkiem, to jest nim już tzw. prosfora, czyli rodzaj postnego pieczyw z mąki, wody, soli i zakwasu.

Potraw na stole jest również dwanaście, ale są już także inne, bo oprócz okrągłego bochenka chleba, jest też groch, fasola, zaś z zup kapuśniak lub barszcz z tzw. pampuszkami – drożdżowymi bułkami, gołąbki, pierogi, uzwar (kompot z suszu) oraz ryby (karp, śledź).

W zależności od regionu są podawane w różnych konwencjach kulinarnych, ale oczywiście w wersjach postnych.

Wieczorna msza święta w odróżnieniu od katolickiej pasterki trwa nawet kilka godzin.

W tym czasie Boże Narodzenie obchodzą też grekokatolicy.

W Polsce Święta Bożego Narodzenia może teraz obchodzić nawet kilkaset tysięcy ludzi, szczególnie po przyjęciu emigracji wojennej z Ukrainy.

Wcześniej było to około 500 tys. ludzi, którzy żyją we wschodnich częściach oraz na zachodzie gdzie trafili po II Wojnie Światowej. W regionie legnickim może ich być nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 

MK, Fot. DL

POWIĄZANE

Categories gospodarka

Mniej aptek i gorszy dostęp do leków?

czytaj więcej
Categories legnica

Nie chcą konsultować z Panem Prezydentem? [PLOTKI]

czytaj więcej
Categories prawo

Nielegalny szmugiel ludźmi osądzony

czytaj więcej
Categories polityka

Czudowska na listy PiS do samorządu

czytaj więcej
Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

czytaj więcej
Categories prawo

Policyjny pies uratował zaginionego mężczyznę

czytaj więcej
Categories legnica

„Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

czytaj więcej
Categories gospodarka

Woda w 2024 roku na pewno zdrożeje

czytaj więcej
Categories region

MOPS czy raczej ZUS dla księży???

czytaj więcej

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *