Sprzęt za niemal 1,5 mln zł od Fundacji WOŚP w legnickim szpitalu

– Sprzęt laboratoryjny o wartości 1,45 przekazała naszemu szpitalowi Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – To trzy nowoczesne analizatory, które znacząco skracają czas diagnostyki – podkreśla Elżbieta Sokólska, kierownik Pracowni Mikrobiologicznej w Zakładzie Medycyny Laboratoryjnej.

Pierwszy z nich to analizator do identyfikacji drobnoustrojów metodą spektrofotometrii masowej typu MaldiTof (MALDI Biotyper Sirius IVD System).

– Dzięki niemu dokonujemy szybkiej, zaledwie w kilka minut, identyfikacji drobnoustroju z hodowli – dodaje Elżbieta Sokólska.

Należy przy tym wspomnieć, że w przypadku większości badań mikrobiologicznych istnieje konieczność identyfikacji drobnoustrojów wyhodowanych z materiałów klinicznych do poziomu gatunku.

Tradycyjne techniki identyfikacji opierają się głównie na analizie cech biochemicznych metodami manualnymi lub automatycznymi. Jednak najnowsze metody wykorzystują tzw.  spektrofotometrię mas białkowych w MaldiTOF.

– Pozwala nam to skrócić czas identyfikacji do 3-5 minut, gdy w metodach tradycyjnych wynosi on 5-48 godzin – wyjaśnia Elżbieta Sokólska.

W tym analizatorze identyfikacja następuje poprzez pomiar unikatowych białek. Białka te występują w każdym mikroorganiźmie i są jego genetycznym „ odciskiem palca”. Warto podkreślić, że proces ten trwa nie tylko szybko i wiarygodnie, ale także pozwala na identyfikację trudnych szczepów

Kolejny dar WOŚP to analizator do diagnostyki molekularnej typu multiplex PCR (BIOFIRE). 206 tys

– Dokonuje on szybkiej, około godziny, identyfikacji drobnoustrojów w dodatnich próbkach krwi na posiew – wyjaśnia Elżbieta Sokólska.

Testy panelowe do tego aparatu umożliwiają szybkie,  precyzyjne, w pełni automatyczne  wykrywanie patogenów oraz genów oporności na antybiotyki,  związanych z zakażeniem krwi.

Warto podkreślić, że taki test pozwala na jednoczasowe wykonanie 43 różnych oznaczeń w dodatnich posiewach krwi w ciągu 1 godziny.

Proste i kompleksowe diagnozowanie zakażeń krwi ma bardzo istotne znaczenie. Przecież

wczesna identyfikacja i leczenie sepsy ma zasadnicze znaczenie w walce z jedną z wiodących  przyczyn zgonów pacjentów w szpitalach, a szybka identyfikacja patogenów w posiewach krwi pozwala na zastosowanie ukierunkowanego leczenia pacjenta.

Trzeci dar dla naszego laboratorium to urządzenie do oznaczania tzw.  lekowrażliwości metodą mikrorościeńczeń (ARIS HiQ AST System).

– Jest to metoda referencyjna do oznaczania minimalnego stężenia antybiotyku hamującego wzrost drobnoustroju – mówi Elżbieta Sokólska. – Aparat ten umożliwia automatyczny i wystandaryzowany odczyt wyników.

Na zdjęciach Ewa Rodak, diagnosta laboratoryjny. Na pierwszej fotografii trzyma w ręku płytkę z naniesionymi szczepami bakteryjnymi, która będzie umieszczana w analizatorze do identyfikacji drobnoustrojów.

                                                                                               

[źródło Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy]

POWIĄZANE

Categories region

Policja wspiera zimową pomoc dla bezdomnych i najuboższych

Categories gospodarka

Trzeba już modlić się o pracę, bo Tusk bierze władze?

Categories legnica

Nie chcą konsultować z Panem Prezydentem? [PLOTKI]

Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

Categories legnica

“Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

Categories region

MOPS czy raczej ZUS dla księży???

Categories legnica

20 lat więzienia za napady rabunkowe i nie tylko

Categories legnica

Pijana matka skazana

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *