Energia w domu, czyste ulice, energia dla samorządu do oświetlania ulic, napędzania elektrycznych autobusów, ogrzewania budynków użyteczności publicznej – to korzyści płynące z coraz większej ilości odpadów jakie wytwarza człowiek.
To wszystko może się stać i staje się powoli realne dzięki uruchamianiu w Polsce Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Jest ich już kilka (np. Warszawa, Kraków, Białystok, Szczecin). Zaś kilka następnych ma powstać w najbliższych latach.
To one (utylizują, przekształcają) przerabiają nasze odpady i dają korzyści, takie jak wyżej wskazane w postaci energii oraz ograniczenia zanieczyszczeń w postaci dzikiego spalania
Ich budowa to nie tylko praktyczne działanie w ramach ochrony środowiska, ale też konieczność ze względu na przepisy UE nakazujące większy recykling, przetwarzanie właśnie śmieci.
Rocznie w kraju przetwarzane są w ten sposób już setki tysięcy ton. Chociaż na razie to jedynie początki tego rodzaju rozwiązań, bo w kraju jest ich niespełna dziesięć. Są tam przerabiane generalnie odpady komunalne, ale nie wszystkie, bo z kilku segmentów.
Część spalana jest także w cementowaniach czy hutach. Za to jednak samorządy muszą już płacić. Stąd właśnie realizacja, coraz częstsza ITPOKów.
TZ, Fot. DL