WYPALANIE TRAW JEST ZABRONIONE!

Pogoda w długi majowy weekend zachęca do prac ogrodowych i polnych. Każdego roku w tym okresie dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Proceder ten w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale przede wszystkim jest bardzo niebezpieczny m. in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się ogniem. Wzniecony pożar zagraża bezpieczeństwu i życiu ludzi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby dopuszczające się wypalania traw i nieużytków.

– Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw jest ogromne, gdyż ogień jest żywiołem i nigdy nie można mieć pewności, że będzie się w stanie zapanować nad jego rozprzestrzenianiem się. Chwila nieuwagi, ukształtowanie terenu czy silniejszy podmuch wiatru mogą spowodować dużo większy pożar. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych a także tych, które go wzniecają. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na okoliczne obszary. Sucha trawa stanowi idealny materiał łatwopalny, który może szybko spowodować pożar, zagrażając pobliskim budynkom, lasom oraz życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt – informuje kom. Jagoda Ekiert, Legnicka Komenda Policji.

Przypominamy, że wypalanie traw jest łamaniem prawa!

Kodeks wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (…)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art.164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeśli zauważysz podpalacza lub pożar – nie wahaj się i powiadom o tym odpowiednie służby, zanim będzie za późno!

MK, Fot. DL

POWIĄZANE

Categories prawo

Ukraińcy najpierw pili alkohol, a potem do samochodu… 

Categories porady

Najbardziej wymagający konsument – dziecko, nastolatek

Categories gospodarka

Mniej aptek i gorszy dostęp do leków?

Categories prawo

Nielegalny szmugiel ludźmi osądzony

Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

Categories prawo

Policyjny pies uratował zaginionego mężczyznę

Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

Categories legnica

„Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *