Akt oskarżenia w sprawie składowania odpadów

Prokuratura Rejonowa w Złotoryi przedstawiła akt oskarżenia w sprawie składowania odpadów na terenie żwirowni w Czernikowicach (we wsi w pobliżu Chojnowa). Zdaniem śledczych istniało tam zagrożenie mogące spowodować obniżenie jakości powierzchni ziemi.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Legnicy:

„Prokuratura Rejonowa w Złotoryi w dniu 14.06.2024 r. skierowała akt oskarżenia przeciwko 56 -letniemu prezesowi zarządu żwirowni w Czernikowicach, tj. spółki z o.o. Eko Hybryd – Adamowi K. za niezgodne z przepisami prawa składowanie tam odpadów, co mogło spowodować obniżenie jakości powierzchni ziemi.

Ww. został oskarżony o to, że w okresie od 25 stycznia 2023 r. do 21 marca 2023 r. na działce o nr 256/12 w Czernikowicach 49 składował odpady pochodzenia komunalnego z frakcjami plastiku, gumy, przewodów elektrycznych, szkła i metalu w ilości 1760,72 ton, w tym z zawartością metali ciężkich i węglowodorów, które stanowią odpady niebezpieczne o kodach 19 12 11* oraz 19 12 12, w warunkach mogących spowodować obniżenie jakości powierzchni ziemi, co było niezgodne z decyzją Marszałka Województwa Dolnośląskiego z dnia 31 lipca 2018 r., nr O 187/2018 o udzieleniu zezwolenia na przetwarzanie odpadów, tj. o czyn z art. 183 § 1 kk.

Spółka Eko Hybryd otrzymała zezwolenie na przetwarzanie odpadów i wypełnianie nimi terenów niekorzystnie przekształconych wyrobisk poeksploatacyjnych na terenie żwirowni. Zezwolenie obejmowało jedynie12 rodzajów (kodów) odpadów, które można było wykorzystywać do rekultywacji.

W okresie od 25 stycznia 2023 r. do 21 marca 2023 r. na teren żwirowni w Czernikowicach przewieziono ponad 70 razy samochodami ciężarowymi odpady, które nie spełniały wskazanych pozwoleniem norm.

Ze względu na zawiadomienia mieszkańców, prowadzony protest połączony z blokadą wjazdu na teren żwirowni w Czernikowicach oraz kierowane przez Urząd Gminy w Chojnowie liczne wnioski do różnych instytucji o podjęcie niezbędnych działań zmierzających do wyjaśnienia sprawy i przeciwdziałania ewentualnym nieprawidłowościom – przeprowadzono na terenie żwirowni w Czernikowicach i w jej pobliżu, w okresie od 31 stycznia 2023r., szereg kontroli i oględzin związanych m.in. z pobieraniem prób do dalszych badań, i tak:

  • przez pracowników Starostwa Powiatowego w Legnicy w dniach 20 marca 2023 r. i 24 kwietnia 2023 r.;
  • przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w dniach 23 marca 2023 r. i 29 kwietnia 2023 r.;
  • przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej w dniu 23 marca 2023 r., 28 marca 2023 r. i 31 marca 2023 r.;
  • przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu w dniu 13 kwietnia 2023 r.
  • przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Legnicy w zakresie badania wody z ujęć w pobliżu żwirowni w Czernikowicach w dniach 6 marca 2023 r., 25 kwietnia 2023 r., 19 czerwca 2023 r., 20 września 2023 r., 19 lutego 2024 r.;
  • przez pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w dniu 28 czerwca 2023 r.

Kontrole prowadzone były także w ramach śledztwa prowadzonego przez legnicką policję, a nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Złotoryi. Oględziny miały miejsce w dniach 29 kwietnia 2023 r. i 18 grudnia 2023 r. Przeprowadzono je z udziałem biegłego sądowego z zakresu chemii i ochrony środowiska.

W ramach kontroli pobierano próby wody ze studni głębinowej, próby cieczy z różnych znajdujących się na terenie żwirowni zbiorników, próby odpadów składowanych na kilku pryzmach, próby gleby ze skarp i zza budynku gospodarczego – z miejsc wskazywanych przez mieszkańców oraz ustalonych przez podmioty wcześniej dokonujące pobrania takich prób.

Ostatecznie prokurator uzyskał w śledztwie opinię biegłego z zakresu ochrony środowiska, z której wynika, że odpady składowane w niektórych miejscach na terenie żwirowiska zawierały ponadnormatywne przekroczenia metali ciężkich – szczególnie ołowiu oraz oleju mineralnego. W skarpach zidentyfikowano też odpady komunalne z frakcjami plastiku, gumy, przewodów elektrycznych, szkła i metalu. Na składowanie takich odpadów w ramach rekultywacji spółka nie miała zezwolenia.

Badania środowiska wykazały, iż na terenie żwirowiska nie doszło do skażenia gruntu i wód gruntowych. W ocenie biegłego składowane odpady nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, jak również nie stanowią zagrożenia dla zwierząt i roślin.

W przyszłości odpady mogą stanowić zagrożenie dla środowiska z uwagi na ponadnormatywną zawartość metali ciężkich co sprawia, że możliwość obniżenia jakości powierzchni ziemi jest realna.

Niewątpliwie doszło do naruszenia pozwolenia w zakresie składowania odpadów innych niż dozwolone.

Konsekwencją poczynionych ustaleń było postawienie Adamowi K. zarzutu popełnienia przestępstwa nieodpowiedniego postępowania z odpadami z art. 183 § 1 k.k., za co grozi ww. kara w wymiarze od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Adam K. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia przestępstwa i podał, iż ze swojej strony uważa, że dochował należytej staranności przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Prokurator Rejonowy w Złotoryi jeszcze w 2023 r. zgłosił udział do prowadzonych przez Wydział Instrumentów Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego postępowań administracyjnych, w tym mającego na celu cofnięcie decyzji Marszałka Województwa Dolnośląskiego dnia 31.07.2018 r. w postaci zezwolenia na przetwarzanie odpadów.”

AK, Fot. DL

POWIĄZANE

Categories prawo

Ukraińcy najpierw pili alkohol, a potem do samochodu… 

Categories porady

Najbardziej wymagający konsument – dziecko, nastolatek

Categories gospodarka

Mniej aptek i gorszy dostęp do leków?

Categories prawo

Nielegalny szmugiel ludźmi osądzony

Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

Categories prawo

Policyjny pies uratował zaginionego mężczyznę

Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

Categories legnica

“Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *