Chociaż sytuacja na rynku pracy w Polsce wydaje się obecnie modelowa, bo notowana jest minimalna – 5 procentowa stopa bezrobocia to sytuacja na przyszłość nie rysuje się w różowych barwach.
Decyduje o tym choćby fatalna demografia, a rynek pracy nadal poszukuje pracowników np. w sektorze IT, gdzie brakuje ok. stu pięćdziesięciu tysięcy specjalistów, czy o branży transportowej poszukującej, gdzie braki sięgają także około stu pięćdziesięciu tysięcy zawodowych kierowców. Z podobnymi problemami zmagają się również sektory: sądownictwo, przemysł, produkcja, branża budowlana, HoReCa.
Jak pisą pracodawcy w specjalnym apelu do rządzących: ”Z uwagi na m.in. wspomniane wyżej problemy demograficzne, które mają charakter strukturalny i niemożliwy do rozwiązania prostymi, szybkimi posunięciami, ani obecnej, ani przyszłych luk podażowych na rynku pracy w dużej mierze nie uzupełnią Polacy. Będzie nas zbyt mało. Jednocześnie rosnąć będą nie tylko potrzeby biznesu, lecz również presja na system ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej, czy innych usług publicznych. Aby skutecznie rozwiązać te napięcia, nie mamy i nie będziemy mieli innego wyjścia, niż dalej korzystać z legalnej imigracji zarobkowej.”
Dlatego wiele organizacji pracodawców apeluje do przedstawicieli władz centralnych „… o otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej. Rozumiejąc napięcia wynikające z sytuacji geopolitycznej, wyzwań stojących przed Unią Europejską, a także agresywnego nastawienia państw takich jak Rosja, a jednocześnie jasno rozróżniając imigrację legalnej od nielegalnej i wspierając skuteczną i bezkompromisową walkę z tym drugim zjawiskiem, pragniemy podkreślić znaczenie imigracji zarobkowej dla wzrostu zamożności Polski. Bezpieczeństwo jest wartością nienegocjowalną – da się ją jednak pogodzić z kontrolowanym, koniecznym otwarciem na tych cudzoziemców, którzy swoją pracą przyczyniają się do tworzenia wspólnego bogactwa.”
Pod apelem do rządzących podpisały się m.in. tak duże i prestiżowe organizacje pracodawców jak: Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Rzemiosła Polskiego.
AK, Fot. Dziennik Legnicki