Wszyscy smakosze darów lasu ruszają w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów grzybów. Często wybieramy stałe miejsca a czasem udajemy się w nowe zakątki mające nam przynieść obfitsze zbiory. Brak orientacji w terenie i złudne poczucie długoletniego doświadczenia powoduje, że wiele osób nie potrafi odnaleźć drogi powrotnej. Apelujemy o rozwagę, rozsądek, zabieranie ze sobą telefonów komórkowych oraz organizowanie wyjazdów w kilka osób.
Bardzo często osoby zbierające grzyby tracą poczucie czasu i orientację w terenie co skutkuje tym, że nie potrafią albo nie pamiętają drogi powrotnej do domu, czy zaparkowanego pojazdu. Szczególnie należy tutaj zwrócić uwagę na osoby w podeszłym wieku oraz dzieci, które wymagają dużo większej uwagi. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji prosimy o przestrzeganie kilku zasad pozwalających uchronić się od niefortunnych zdarzeń:
Odpowiednio przygotujmy się do wyjazdu uwzględniając zaprowiantowanie – czas spędzony w lesie może być dłuższy niż przewidywaliśmy.
Nie wybierajmy się w pojedynkę, szczególnie jeśli przewlekle chorujemy.
Zachowajmy kontakt wzrokowy z osobami towarzyszącymi podczas grzybobrania.
Jeśli jesteśmy w nowym miejscu zapamiętujmy charakterystyczne punkty pozwalające nam szczęśliwie wrócić.
W miejscach, których nie znamy nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, przystanków i stacji kolejowych.
Nie przeceniajmy swoich możliwości i realnie oceniajmy zarówno orientację w terenie jak i znajomość grzybów.
Starajmy się zakończyć zbiory przed zmierzchem.
Zabierajmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, który umożliwi nam kontakt z najbliższymi a w chwili zagrożenia życia, czy zdrowia, posłuży do powiadomienia odpowiednich służb. Jeśli ktoś znajomy lub bliski zabłądzi i zgubi się w lesie – zwłaszcza dziecko lub osoba schorowana, w podeszłym wieku, nie zwlekajmy i zaalarmujmy Policję.
Szybkie i dokładne przekazanie informacji dotyczących zagubionych w lesie osób pozwoli na sprawne przeprowadzenie poszukiwań i włączenie się do akcji jak największej ilości służb. Przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków Policjanci prowadzący poszukiwania starają się dotrzeć w możliwie najkrótszym czasie. Dlatego też często w tego typu przypadkach wykorzystuje się psy tropiące, specjalistyczny sprzęt a nawet śmigłowce. Jeśli to możliwe zabierzmy ze sobą kamizelki odblaskowe, które zapewnią nam dobrą widoczność i w razie zagubienia się w lesie, czy też nagłej zmiany stanu zdrowia, usprawnią poszukiwania.
[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. Dziennik Legnicki