Prokuratura Rejonowa w Głogowie nadzoruje śledztwo w sprawie zagrożenia przerwania wału przeciwpowodziowego w związku z prowadzeniem prac rolnych przy zbiorze kukurydzy w miejscowości Bartodzieje, a przez to sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zalewu okolicznych terenów, co mogło zagrażać życiu i zdrowiu okolicznych mieszkańców oraz ich mieniu.
Do zagrożenia doszło w dniach w dniach od 20 do 21 września 2024 r., kiedy to prowadzono prace rolne w odległości mniejszej niż 3 metry od stopy wału przy użyciu ciężkiego sprzętu w postaci ładowarki teleskopowej, 2 dużych ciągników rolniczych wraz z przyczepami oraz kombajnu do kukurydzy.
Podczas prac doszło do nieuprawnionej ingerencji w konstrukcję wału przeciwpowodziowego i uszkodzenia umocnień skarpy wału, w wyniku „zakopania się” w jego obrębie ww. pojazdów, a następnie próby ich wydobycia przy użyciu ciężkiego sprzętu. To skutkowało naruszeniem drogi przewałowej oraz skarpy wału, a przez to mogło spowodować bezpośrednie niebezpieczeństwo przerwania wału i zalewu okolicznych terenów.
Na obszarze tym od dnia 19 września 2024 r. obowiązywał alarm przeciwpowodziowy ogłoszony zarządzeniem nr 25 Starosty Górowskiego.
Zawiadomienie o przestępstwie zostało złożone przez Zastępcę Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej we Wrocławiu Zarządu Zlewni w Lesznie.
Ww. 20 września 2024 r. około godziny 22.00 kontrolował wał cofkowy Odry na terenie Gminy Niechlów. Został wówczas powiadomiony przez straż pożarną, że w okolicy miejscowości Bartodzieje ktoś jeździł po koronie wału uszkadzając go. Po przybyciu na miejsce zastał zakopany w obrębie wałów i drogi przywałowej ciężki sprzęt pracujący przy zbiorze kukurydzy, a także inne maszyny, którymi próbowano wyciągnąć zakopane kombajny i przyczepy. Natychmiast zakazał prowadzenia dalszych prac.
W tym samym czasie na miejsce przyjechali też policjanci z Komendy w Górze, powiadomieni o uszkadzaniu wałów przez mieszkańca miejscowości Bartodzieje. Policjanci ustalili rodzaje pojazdów zastanych na miejscu oraz ich właścicieli, zabezpieczyli dowody, a w kolejnych dniach kontrolowali zamknięte drogi wałowe.
Za sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia mającego postać zalewu (art. 164 § 1 k.k. w zw. z art. 163 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.) zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności
[źródło Prokuratura Okręgowa w Legnicy], Fot. Dziennik Legnicki