Przed nami Niedziela Misyjna, która rozpocznie Tydzień Misyjny w Kościele  

20 października 2024 r., pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, będziemy obchodzić Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych.

Niedziela Misyjna, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą ojca świętego – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Dzieła Misyjne powstały na początku XIX wieku. W latach dwudziestych XX w. zostały uznane za „papieskie” i zajmują dziś centralne miejsce we współpracy misyjnej. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI i każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie jest obchodzony w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień. W tym roku będzie obchodzony po raz 98.

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego wydawane są orędzia misyjne. Ukazują się regularnie od pontyfikatu Pawła VI.

Orędzie

Jak podkreśla o. Dinh Anh Nhue Nguyen OFMConv, sekretarz generalny Papieskiej Unii Misyjnej, w najnowszym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek przede wszystkim prosi o powstanie w Kościele nowego ruchu misyjnego na wzór pierwszych chrześcijan. Pierwsi chrześcijanie – a mamy formować naszego ducha misyjnego na ich wzór oraz pod ich inspiracją – koncentrowali swoje życie w Kościele oraz osobistą formację wokół niedzielnej Eucharystii, przeżywanej często pod presją prześladowania, pięknie przygotowanej, składanej z wiarą i oddaniem na wieczną, żywą pamiątkę Paschy Chrystusa. To ciekawe, w pierwszych wiekach działalności Kościoła długo przygotowywano kandydatów do chrztu świętego, formowano ich sumienia, poddawano próbie motywacje oraz osobiste intencje, zanim poprowadzono kogoś do pierwszego słuchania fragmentów Ewangelii albo ukazano konsekrowaną Hostię.

[źródło Legnicka Kuria Biskupia], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories religia

Obóz wakacyjno-powołaniowy

Categories religia

Miasto ratuje kościół

Categories religia

Można się zapisać na pielgrzymkę na Jasną Górę

Categories religia

Od 10 lipca rozmowy kwalifikacyjne do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Categories religia

Grosz dla świętego Krzysztofa na misje za przejechany kilometr

Categories religia

Kurs dla animatorów parafialnych

Categories religia

Rusza pielgrzymka na Jasną Górę, już za kilka dni

Categories religia

Grosz na misje dla patrona kierowców

Categories religia

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Legnicy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *