28. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego

Po dziewięcioletniej przerwie Galeria Sztuki w Legnicy organizuje 28. Wystawę Plastyki Zagłębia Miedziowego – kolejną edycję najstarszego i jednego z najważniejszych w regionie wydarzeń z zakresu sztuk wizualnych, które na stałe wpisało się w tradycję i dorobek kulturalny naszych okolic. Za początek Wystaw Plastyki Zagłębia Miedziowego uważana jest zorganizowana w 1970 roku wystawa grupy artystycznej Zamek, na której czele stał Bronisław Chyła. Od 54 lat konkurs jest organizowany nieregularnie, jednak na stałe wpisał się w krajobraz artystyczny regionu.

Celem Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego jest nie tylko szeroka prezentacja i promocja lokalnego grona twórców, ale także utrwalenie ponad 50-letniej historii rozwoju środowiska artystów na terenie Zagłębia. Wierzymy, że będzie to doskonała okazja do prezentacji regionalnego środowiska artystycznego.

W konkursie bierze udział 71 osób w tym 43 artystki i 37 artystów. Najmłodsza uczestniczka ma 27 lat a najstarszy uczestnik 79 lat. Łącznie jury oceniało 158 prac w różnych technikach. Podczas obrad można było obejrzeć 100 obrazów, 24 rysunków, 15 rzeźb, 14 fotografii, 1 film animowany oraz 4 prace w innych technikach jak np. instalacja.

Do 28. Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego jury zakwalifikowało 101 prac. Na wystawie będziemy mogli obejrzeć twórczość wszystkich 71 artystek i artystów.

Podczas posiedzenia jury konkursu wybrało również laureatów i rozdysponowało nagrody. Zwycięzców poznamy dopiero podczas uroczystego wernisażu, który odbędzie się 29 listopada 2024 o godz. 18.00 w Galerii Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny 1.

W tegorocznej 28. WPZM członkami jury byli:

Patrycja Sikora – Historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka. Współpracuje z Pismem Artystycznym Format. Prowadzi wykłady z zakresu sztuki współczesnej na Wydziale Malarstwa i Rysunku oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki ASP Wrocław. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę po 1945 roku, w szczególności rolę sztuki i status artysty w realiach późnego kapitalizmu i płynnej nowoczesności.

Piotr C. Kowalski – malarz i pedagog z wieloletnim doświadczeniem i dorobkiem. Autor wielu obrazów olejnych. Tworzył również obrazy w innych technikach. Otwarty był i jest na zaskakujące eksperymenty, łamiące obowiązujące kanony i nasze przyzwyczajenia, rezygnując również z uświęconego w tradycji malarstwa, osobistego gestu artysty.

Piotr Micek – artysta, projektant i kurator, od 2016 roku zawodowo związany jest z Wałbrzychem, a od 2019 roku pełni funkcję dyrektora Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. realizował liczne międzynarodowe projekty wystawiennicze i był kuratorem wielu wydarzeń artystycznych. Jego głównym medium twórczości jest ceramika, w swoich pracach wykorzystuje technikę multiplikacji.

Justyna Teodorczyk – kulturoznawczyni, kuratorka, edukatorka, animatorka kultury, autorka tekstów o sztuce współczesnej. Współpracuje z Pismem Artystycznym Format. Od 2019 r. dyrektorka, a wcześniej pracownica Galerii Sztuki w Legnicy – instytucji, która od 1970 roku organizuje Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego – jeden z najstarszych przeglądów regionalnej sztuki.

[źródło Galeria Sztuki w Legnicy], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories kultura

Na Szetlandy przez legnicką bibliotekę

Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy

Categories kultura

Laura Łącz – kunszt aktorki, kultura człowieka i piękna kobieta

Categories kultura

Foto relacja – Laura Łącz w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy [FOTO RELACJA]

Categories kultura

Laura Łącz wybrała dziwkę, nie jest kapryśna i…

Categories kultura

Na rolniczo w Galerii Sztuki?! Z ziemniakiem

Categories kultura

Będzie śmiesznie w Nowym Roku

Categories kultura

Legnickie szopki 2023 [foto relacja]   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *