Galeria Sztuka zaprasza na eko-spotkania

W najbliższą sobotę (16.11.) o godz. 18.00 Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie z autorką książki „Na środkowym pasie latem trawa była wysoka” – Agatą Ciastoń i kuratorką z wrocławskiego BWA – Katarzyną Roj. Po rozmowie (o godz. 19.00) odbędzie się kolejna z cyklu projekcja filmu „Nie na miejscu” – tym razem zajrzymy do świata… śmieci. Film pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.

Książka Agaty Ciastoń, której temat będzie osią spotkania, to jedyny w swoim rodzaju portret czasów, poturbowanego społeczeństwa i jego marzeń. Autostrada A4 – bo to ona jest bohaterką publikacji –  jest u Agaty Ciastoń jednocześnie metaforą i konkretem, realnym i symbolicznym, fantazją i tonami betonu. Autorka zabiera nas w drogę, która sama jest celem. Obserwujemy w niej zmieniające się ustroje, tragiczne losy i momenty szczęścia. Ciastoń odkrywa przed nami tajemnice kryjące się pod asfaltem – ludzkie szkielety, legendy i zagadki.

Co stało się z fragmentami drogi, która w pewnym momencie po prostu zniknęła? Czym były zeszyty śnieżne? I czy dziś nad autostradą latają te same gatunki motyli, które obserwowały dzieci w letni dzień zaledwie kilka lat po wojnie?

Z kolei film „Nie na miejscu” zaprosi nas do refleksji nad zaśmieceniem Ziemi. Czy rozmaite metody pozbywania się śmieci mogą stanowić dobry temat dla filmu? Tak, jeśli zabiera się za to austriacki reżyser Nikolaus Geyrhalter. Najwyższa jakość zdjęć i dźwięku pozwalają przenieść się do odległych zakątków globu: do alpejskich kurortów, rajskich Malediwów, Nepalu i na koniec na pustynię w Nevadzie, podczas Festiwalu Burning Man. Patrząc, jak ludzie w tych miejscach pozbywają się odpadów, poznajemy lepiej naszą naturę początku XXI wieku i jej wpływ na planetę. Ten zadziwiająco piękny film, nagradzany na wielu filmowych festiwalach, wprowadza publiczność w dysonans, który długo z nią pozostaje. Angielski tytuł filmu „Matter out of Place” jest naukowym określeniem przedmiotu, który nie powinien się w danym miejscu znajdować. Film, pokazuje piękno naszej planety, jednocześnie uświadamiając, że trudno już znaleźć na niej miejsce, które nie byłoby zaśmiecone.

Wstęp wolny. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

[źródło Galeria Sztuki w Legnicy], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories kultura

Na Szetlandy przez legnicką bibliotekę

Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy

Categories kultura

Laura Łącz – kunszt aktorki, kultura człowieka i piękna kobieta

Categories kultura

Foto relacja – Laura Łącz w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy [FOTO RELACJA]

Categories kultura

Laura Łącz wybrała dziwkę, nie jest kapryśna i…

Categories kultura

Na rolniczo w Galerii Sztuki?! Z ziemniakiem

Categories kultura

Będzie śmiesznie w Nowym Roku

Categories kultura

Legnickie szopki 2023 [foto relacja]   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *