Dolnośląskie  Obserwatorium Rynku Pracy

Bada potrzeby rynku pracy i wyzwania dla przedsiębiorców.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy realizuje strategiczny projekt „Obserwatorium Rynku Pracy”, którego celem jest wsparcie rozwoju rynku pracy w regionie Dolnego Śląska. Projekt, finansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, gromadzi informacje i analizuje trendy w zakresie zapotrzebowania na kwalifikacje, zawody i umiejętności na rynku pracy. Działania te mają na celu wspieranie lokalnych przedsiębiorstw oraz instytucji edukacyjnych, a także wzmacnianie polityki zatrudnienia w regionie​.

W ramach projektu zrealizowano właśnie badanie dot. zapotrzebowania na zawody, kwalifikacje i umiejętności w województwie dolnośląskim, które objęło m.in. 4751 przedsiębiorstw oraz 1751 pracowników, analizując potrzeby kadrowe oraz wyzwania związane z postępującą transformacją technologiczną i energetyczną. Wyniki badania wskazują na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, techników oraz pracowników o umiejętnościach w zakresie obsługi maszyn, co odzwierciedla lokalne wyzwania gospodarcze związane z restrukturyzacją przemysłu i transformacją cyfrową. Badanie ujawniło również deficyty w niektórych kluczowych branżach, takich jak budownictwo, handel, przemysł przetwórczy oraz logistyka​.

Szczegółowe wyniki badania są przedstawiane podczas serii spotkań na Dolnym Śląsku.

Dziś w Legnicy – Qubus Hotel w Legnicy przy ul. Skarbowej 2 w godz. 10.00-13.00.

Spotkania umożliwią dyskusję na temat strategii rozwoju kompetencji i możliwości wspierania rynku pracy w regionie, z udziałem lokalnych pracodawców, przedstawicieli instytucji edukacyjnych oraz samorządów​.

Działania projektowe i planowane rezultaty

W ramach projektu utworzono już Cyfrowe kompendium wiedzy o regionalnym rynku pracy, które zapewnia odbiorcom łatwy i szybki dostęp do informacji na temat rynku pracy.
Z myślą o lepszym wsparciu instytucji rynku pracy realizowane są również analizy i ekspertyzy wynikające z rozpoznania potrzeb kluczowych partnerów oraz prowadzone cyklicznie kolejne badania pracodawców i pracowników.

Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców, w tym m.in. do: pracodawców, pracowników, osób poszukujących zatrudnienia, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, urzędów pracy, instytucji samorządowych i centralnych, szkół, ośrodków naukowych, firm szkoleniowych oraz partnerów społecznych.

Kluczowe wyniki i wsparcie dla regionu

Jednym z głównych efektów projektu będzie dostarczenie rzetelnych badań oraz analiz o regionalnym rynku pracy. Wyniki badań i raporty, pozwolą na lepsze planowanie działań w zakresie m.in. edukacji, szkolenia zawodowego i wspierania zatrudnienia. Projekt stworzy także możliwość przewidywania zapotrzebowania na określone umiejętności, co ułatwi dostosowanie wsparcia do realnych potrzeb rynku pracy.

[źródło DUW], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories gospodarka

Groźne efekty kontroli zabawek…

Categories gospodarka

Mniej aptek i gorszy dostęp do leków?

Categories gospodarka

Zalewska dementuje kłamstwa PO, Witek walczy o ORLEN

Categories ekologia

Na wiatrakach mogą stracić właściciele domów, posesji, nieruchomości

Categories gospodarka

Trzeba już modlić się o pracę, bo Tusk bierze władze?

Categories gospodarka

Jest praca w legnickiej policji

Categories ekologia

Może wystarczy sama żarówka? Będzie bardziej ekologicznie!

Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

Categories gospodarka

Lobbyści farm wiatrowych mogą się zacząć bać?!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *