Ponad 250 operacji aktywnego raka piersi 

Ośrodek Raka Piersi, działający w ramach Oddziału Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, wykonał w 2024 roku ponad 250 operacji aktywnego raka piersi. Liczba ta przyczynia się do podnoszenia poziomu referencyjności szpitala.

– To kolejne potwierdzenie wysokiej jakości opieki medycznej oraz dowód na to, że nasz zespół składa się z wykwalifikowanych specjalistów – podkreśla dr n. med. Tomasz Bojarowski, lekarz kierujący oddziałem.

Kolejne, albowiem w listopadzie wyższy poziom referencyjności osiągnął również Ośrodek Raka Jelita Grubego funkcjonujący w oddziale.

– Dzięki temu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na mapie ośrodków onkologicznych w Polsce – dodaje dr Bojarowski. – Wyższy poziom referencyjności oznacza nie tylko potwierdzenie wysokiej jakości opieki, ale także wzrost możliwości rozliczania procedur przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kompleksowa opieka i zaawansowane techniki leczenia

Ośrodek Raka Piersi w Legnicy świadczy usługi pacjentkom nie tylko  z Dolnego Śląska, ale z całej Polski.

– Liczba 250 operacji dotyczy pacjentek z aktywnym, inwazyjnym rakiem piersi – wyjaśnia dr n. med. Radosław Tarkowski. – Łącznie wykonujemy ponad 400 operacji rocznie. Zapewniamy kompleksowe leczenie – od usuwania guzów i zmian po odtwarzanie piersi.

Ośrodek specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia, takich jak zabiegi zmniejszające ryzyko zachorowania u pacjentek z mutacjami genetycznymi.

– W takich przypadkach wykonujemy zabiegi profilaktyczne polegające na usunięciu piersi z jednoczesnym zachowaniem skóry i brodawek, które następnie rekonstruujemy przy użyciu implantów – dodaje dr Tarkowski.

Dla pacjentek, które nie kwalifikują się na operację lub nie wyrażają na nią zgody, dostępne są zabiegi wykonywane w ambulatorium w znieczuleniu miejscowym. Zespół realizuje również korekcje deformacji piersi, co znacząco poprawia jakość życia pacjentek.

Zespół interdyscyplinarny: klucz do sukcesu leczenia

Leczenie onkologiczne w Ośrodku Raka Piersi w Legnicy ma charakter skojarzony. Obejmuje ono chirurgię, leczenie systemowe (chemioterapię, terapię celowaną, hormonoterapię) oraz napromienianie.

– Każdą z tych metod zajmują się specjaliści różnych dziedzin: radiolog, patomorfolog, chirurg, chemioterapeuta, radioterapeuta – wyjaśnia dr Tarkowski.

W zespole pracują także koordynatorki procesu leczenia, które wspierają pacjentki logistycznie i emocjonalnie. Fizjoterapeuci, psycholodzy oraz technicy radiologii i radioterapii również odgrywają ważną rolę w kompleksowej opiece.

– Taka interdyscyplinarna współpraca znacząco poprawia skuteczność leczenia i jakość życia kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową – podkreśla dr Tarkowski.

Według specjalisty dowiedziono, że leczenie w ośrodkach takich jak legnicki zwiększa szanse na uratowanie życia o 8 do 30 procent, a zastosowanie technik onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych pozytywnie wpływa na jakość życia pacjentek.

Na zdjęciu: Zespół chirurgii piersi Oddziału Chirurgii Onkologicznej w legnickim szpitalu. Od lewej: dr n. med. Tomasz Bojarowski – lekarz kierujący oddziałem oraz lek. Kornelia Stempel, lek. Barbara Mysyk-Wolniczek, dr. n. med Radosław Tarkowski.

[źródło Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy]

POWIĄZANE

Categories zdrowie

Zaczęły się przenosiny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Legnicy

Categories zdrowie

Szpital wybuduje szpital

Categories zdrowie

SOR w szpitalu, ale z drugiej strony

Categories zdrowie

Za Pogotowie Ratunkowe trzeba będzie zapłacić. To pewne!

Categories zdrowie

Izba wytrzeźwień w legnickim szpitalu

Categories gospodarka

Szpital traci poważne pieniądze na leczeniu chorych

Categories legnica

Fake news przeciwko dyrektorce legnickiego szpitala  

Categories zdrowie

Projekt budowy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych

Categories kultura

Joga w misce, ale na trawie [foto i film]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *