Pochówek martwo urodzonych dzieci

Na nowym komunalnym cmentarzu dla miasta Legnicy w Jaszkowie odbył się kolejny pochówek martwo urodzonych dzieci, których ciała pozostawiono w chłodni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Zgodnie z prawem rodzice mogą odebrać ciało swojego zmarłego przed urodzeniem dziecka i je pochować. Niektórzy, czy to pod wpływem szoku bądź po prostu z powodu niewiedzy, zostawiają ten obowiązek szpitalowi.

Raz na kwartał szpital organizował pochówek i był czas, że odbywał on się bez obecności kapłana.

– Jest ogromny sens pochówku takich osób. Z perspektywy moich 40 lat kapłaństwa mogę śmiało powiedzieć, że w każdym życiu trzeba widzieć ogromny sens. Czy to mówimy o dziecku mającym kilka tygodni i żyjącym pod sercem matki, dziecku mającym kilka miesięcy czy o człowieku mającym 50 czy 70 lat. Pan Bóg daje życie i w to życie trzeba inwestować, pielęgnować – mówi ks. Raczak. – Bardzo chciałbym też przestrzec przed osądzaniem rodziców, którzy po stracie swoich dzieci w wyniku np. poronienia, zostawili ciała swoich dzieci w szpitalu. Szpital to świątynia buntu. Każdy zadaje sobie tam pytanie „dlaczego akurat ja”, „dlaczego mnie to spotkało”. Rodzice tracąc dzieci wychodzą ze szpitala sami będą poranieni i pokaleczeni wewnętrznie. Nie wiedzą co ze sobą zrobić, nie wiedzą że mają prawo zabrać ciało dziecka i je pochować, czasami brakuje im wsparcia. Dlatego też cieszę się, że jest taka możliwość pochówku raz na kwartał. To jest nasz obowiązek – mówił ks. Raczak.

Najbliższy pochówek odbędzie się 7 kwietnia 2025 r. Informacja ta jest bardzo ważna, bo jest szansa, że oprócz samej ceremonii złożenia szczątków do grobowca i modlitwy przy tej okazji, będą też sprawowane Msze Święte w cmentarnej kaplicy.

Przypominamy, że istnieje bardzo dobra publikacja poruszająca temat pożegnania i pochówku dzieci martwo urodzonych. Przygotowały go dwa ośrodki: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie oraz Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin.

Nosi on nazwę „Kompendium pastoralne o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” i jest adresowany zarówno do kapłanów (m.in. teksty liturgiczne, rytuał) składające się na trzy możliwe formy sprawowania kościelnego pogrzebu dziecka nieochrzczonego, formularz mszalny, prefacje mszalne o zmarłych, czytania biblijne, psalmy responsoryjne, aklamacje przed Ewangelią, propozycje modlitwy wiernych i pieśni podczas Mszy pogrzebowej, a także propozycje nabożeństw z udziałem rodziców w żałobie, w tym również na Dzień Dziecka Utraconego) jak i rodzin z doświadczających śmierci dziecka nienarodzonego a także osób zaangażowanych w strukturach duszpasterstwa rodzin.

Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława BM Wstęp napisał bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

[źródło Legnicka kuria Biskupia], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories religia

Obóz wakacyjno-powołaniowy

Categories religia

Miasto ratuje kościół

Categories religia

Można się zapisać na pielgrzymkę na Jasną Górę

Categories religia

Od 10 lipca rozmowy kwalifikacyjne do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

Categories religia

Grosz dla świętego Krzysztofa na misje za przejechany kilometr

Categories religia

Kurs dla animatorów parafialnych

Categories religia

Rusza pielgrzymka na Jasną Górę, już za kilka dni

Categories religia

Grosz na misje dla patrona kierowców

Categories religia

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Legnicy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *