„Czerwona nitka” – nowa wystawa w Galerii Sztuki

Trudny temat depresji jest motywem nowej wystawy w Galerii Sztuki. Artystka Ewa Cieniak przeprowadziła serię wywiadów performatywnych z kobietami doświadczonymi depresją i na ich podstawie stworzyła wielkoformatowe, haftowane portrety bohaterek tych intymnych rozmów. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 stycznia (piątek) o godz. 18.00. Wstęp wolny.

„Czerwona nitka” to wystawa mierząca się z doświadczeniami depresji, promująca zarazem otwarty dialog na temat zdrowia psychicznego. Skupia się na dwóch perspektywach: osób borykających się z chorobą oraz ich otoczenia, dążąc do ułatwienia komunikacji i lepszego zrozumienia tej trudnej tematyki. Poza haftowanymi portretami dotkniętych chorobą kobiet, na ekspozycji zobaczymy nagrania ich rozmów z artystką, a także instalację, wykonaną z czerwonej włóczki, w której każdy sznurek symbolizuje osobę doświadczającą depresji.

Ewa Cieniak znana jest z podejmowania w swojej twórczości trudnych tematów społecznych. Artystka eksperymentuje z różnymi technikami, wykorzystując m.in. haft, tkaniny, włókna i nici, tworząc niepowtarzalne i poruszające dzieła. „Czerwona nitka” to kolejny przykład jej zaangażowania w sztukę angażującą społecznie.

Ewa Cieniak – absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych wróciła do tworzenia. Jednym z narzędzi jakimi się posługuje jest haft, ale coraz częściej sięga po „nieograniczone” możliwości jakie daje tkanina, włókno, nici. Eksploruje potencjał performatywny oraz rzeźbiarski tych materii. Stale poszukuje i eksperymentuje. Niezmiennie interesują ją ludzie, ich twarze, emocje oraz relacje między nimi. Przedstawiając ich, portretując – sięga głębiej, pod powierzchnię. Efekt jest wynikiem jej obserwacji i przemyśleń, ale także podążania za intuicją. Ona odgrywa w twórczości Ewy Cieniak bardzo ważną rolę. Obserwuje także to, co dzieje się dookoła: w przestrzeni społecznej, lokalnie, globalnie, w naturze. Jeśli uznaje, że ma coś na ten temat do powiedzenia, coś, co warto powiedzieć i może to wpłynąć na zmianę na lepsze, na zmianę percepcji przez odbiorców – realizuje projekt na ten temat. To jest jej artystyczna forma aktywizmu społecznego.

[źródło Galeria Sztuki w Legnicy], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories kultura

Na Szetlandy przez legnicką bibliotekę

Read More
Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy

Read More
Categories kultura

Laura Łącz – kunszt aktorki, kultura człowieka i piękna kobieta

Read More
Categories kultura

Foto relacja – Laura Łącz w Legnickiej Bibliotece Publicznej

Read More
Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy [FOTO RELACJA]

Read More
Categories kultura

Laura Łącz wybrała dziwkę, nie jest kapryśna i…

Read More
Categories kultura

Na rolniczo w Galerii Sztuki?! Z ziemniakiem

Read More
Categories kultura

Będzie śmiesznie w Nowym Roku

Read More
Categories kultura

Legnickie szopki 2023 [foto relacja]   

Read More

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *