Przemoc rówieśnicza i hejt – poważne konsekwencje dla ofiar i sprawców

W ostatnich latach przemoc rówieśnicza stała się jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, z którym zmaga się współczesna młodzież. Choć często kojarzona z fizycznym znęcaniem się, współczesna przemoc przybiera także formę cyberprzemocy, hejtu i psychicznego prześladowania. Tego typu działania mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji, w tym depresji, lęków, a w skrajnych przypadkach także prób samobójczych. Legniccy policjanci, intensywnie podejmują działania profilaktyczne, które uświadamiają dzieci i młodzieży o niebezpieczeństwach płynących z przemocy rówieśniczej. Jednak edukacja prowadzona w szkołach nie wystarczy – kluczową rolę odgrywają także rodzice, którzy mają ogromny wpływ na kształtowanie postaw swoich dzieci.

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do Internetu przemoc rówieśnicza przybiera nowe, często trudniejsze do zauważenia formy. Hejt, nękanie psychiczne, wykluczanie społeczne czy przemoc fizyczna to problemy, które dotykają coraz większą liczbę dzieci i nastolatków.

Przemoc fizyczna, psychiczna i cyberprzemoc mogą prowadzić do poważnych konsekwencji emocjonalnych i psychicznych. Dzieci i młodzież, które doświadczają hejtu i prześladowania, często zmagają się z obniżoną samooceną, stanami lękowymi, depresją, a nawet myślami samobójczymi. Niestety, w ostatnich latach odnotowujemy coraz więcej przypadków, w których ofiary przemocy rówieśniczej podejmują dramatyczne decyzje o odebraniu sobie życia.

Dziecko, które staje się ofiarą hejtu, często boi się mówić o swoich problemach. Obawia się reakcji rówieśników, wstydu, a czasem nawet kary ze strony dorosłych. Dlatego tak ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu swoich dzieci – wycofanie, smutek, agresję, nagły spadek wyników w nauce, unikanie szkoły czy zmiany w relacjach z rówieśnikami.

Internet i media społecznościowe stały się dla młodzieży codziennym środowiskiem funkcjonowania. Niestety, anonimowość i łatwość publikowania treści sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej padają ofiarą cyberprzemocy – obraźliwych komentarzy, ośmieszających zdjęć, gróźb czy fałszywych informacji rozpowszechnianych na ich temat.

Chcemy przypomnieć, że hejt w sieci to nie tylko „złośliwe komentarze” – to forma przemocy, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego dziecka. Hejt pozostaje w Internecie na długo i może być dostępny dla szerokiego grona odbiorców, co sprawia, że ofiara czuje się bezradna i osaczona.

Nieletni sprawcy przemocy muszą liczyć się z konsekwencjami swoich działań – nie tylko społecznymi, ale i prawnymi. Znęcanie się psychiczne lub fizyczne, groźby karalne, naruszenie nietykalności cielesnej czy rozpowszechnianie kompromitujących materiałów w Internecie to czyny, za które młody człowiek może stanąć przed sądem rodzinnym. W niektórych przypadkach sprawy mogą zostać przekazane do sądu karnego, co może skutkować nadzorem kuratora, skierowaniem do ośrodka wychowawczego, a nawet ograniczeniem wolności.

Dodatkowo, konsekwencje przemocy mogą sięgać daleko w przyszłość – wpis do rejestrów, trudności w znalezieniu pracy czy ograniczone możliwości edukacyjne to realne skutki braku odpowiedzialności za swoje czyny.

Legniccy policjanci podejmują szereg działań profilaktycznych, które uświadamiają dzieci i młodzieży, czym jest przemoc i jakie niesie skutki. Od najmłodszych lat – już od przedszkola – odwiedzamy placówki edukacyjne, prowadzimy pogadanki i warsztaty. Podczas tych spotkań rozmawiamy o hejcie, agresji, bezpieczeństwie w Internecie i konsekwencjach niewłaściwych zachowań.

Jednak to rodzice spędzają ze swoimi dziećmi najwięcej czasu i to w domach najczęściej dostrzegane są pierwsze sygnały problemów. To rodzice mają największy wpływ na swoje dzieci.  Dlatego tak ważne jest aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi o szacunku, empatii i konsekwencjach niewłaściwych zachowań, a także zobaczyli, jak wygląda ich życie w szkole i w Internecie oraz zwrócili uwagę na to jakie treści ich pociechy publikują w mediach społecznościowych i czy sami nie stosują przemocy wobec innych.

Jeżeli podejrzewacie, że Wasze dziecko jest ofiarą przemocy, nie bagatelizujcie tego problemu. Szukajcie wsparcia u nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów, a w razie potrzeby – zgłaszajcie sprawę na policję.

Każdy sygnał może uratować czyjeś życie. Reagujmy zanim będzie za późno.

[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories prawo

Ukraińcy najpierw pili alkohol, a potem do samochodu… 

Categories porady

Najbardziej wymagający konsument – dziecko, nastolatek

Categories gospodarka

Mniej aptek i gorszy dostęp do leków?

Categories prawo

Nielegalny szmugiel ludźmi osądzony

Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

Categories prawo

Policyjny pies uratował zaginionego mężczyznę

Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

Categories legnica

„Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *