Z roku na rok coraz więcej kobiet wstępuje w szeregi służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polek i Polaków. W formacjach mundurowych podległych MSWiA służbę pełni prawie 26,9 tys. kobiet. Ponad 21,6 tys. pań pracuje na stanowiskach cywilnych. Najwięcej funkcjonariuszek jest w Policji oraz w Straży Granicznej. Służą w pionach prewencyjnych, kryminalnych, czy w oddziałach kontrterrorystycznych. Są pirotechnikami, przewodnikami psów, pilotują śmigłowce i samoloty, a także służą na jednostkach pływających.
Rośnie zainteresowanie kobiet służbą we wszystkich formacjach podległych MSWiA. Panie, ramię w ramię z funkcjonariuszami, z poświęceniem wypełniają słowa złożonej przysięgi, którą składają wstępując do służby.
Osiągają sukcesy zawodowe i zajmują wysokie stanowiska kierownicze. Są komendantami i dowódcami w swoich jednostkach. Z podziwem obserwujemy ich służbę na rzecz bezpieczeństwa Polaków i Polski. Poza służbowymi obowiązkami realizują swoje pasje i zainteresowania.
100-lecie kobiet w Policji
W tym roku obchodzimy jubileusz 100-lecia kobiet w Policji. Bardzo ważną postacią w historii kobiet w Policji była komisarz Stanisława Filipina Paleolog. To pierwsza policjantka, która podjęła się organizowania kobiecej Policji.
[źródło MSWiA], Fot. Dziennik Legnicki