Papier wszystko przyjmie, ale nie nietrzeźwego…

Paraliż legnickiej policji, straży miejskiej, a także Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy wyłania się z oficjalnej i służbowej korespondencji jaką prowadzą Joanna Śliwińska – Łokaj, radna Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej Legnicy i Aleksandra Krzeszewska, zastępca Prezydenta Legnicy.

Kto ma rację w tej wymianie urzędowych dokumentów?

Wydaje się, że na to pytanie może odpowiedzieć suweren, któremu przedstawiamy pisma obydwu Pań.

Joanna Śliwińska – Łokaj:

„W sprawie działań Straży Miejskiej w Legnicy w kontekście współpracy z policyjnym pomieszczeniem prawnej izolacji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego, zadania te należą nie tylko do Policji, ale również do jednostek samorządu terytorialnego, w tym do organów miasta na prawach powiatu, jakim jest Legnica. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o samorządzie powiatowym jednoznacznie wskazują, że jednym z kluczowych zadań tych organów jest realizacja przedsięwzięć związanych z ochroną porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Jednym z podstawowych obowiązków Straży Miejskiej w Legnicy jest doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub do miejsca ich zamieszkania, jeśli osoby te swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo stanowią zagrożenie dla innych osób. Niestety, od 4 marca 2022 roku zadanie to nie jest realizowane z powodu zawieszenia działalności, a następnie likwidacji Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Legnicy.

Pomimo zamknięcia tej placówki, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, strażnicy Straży Miejskiej w Legnicy mogliby doprowadzać osoby nietrzeźwe, po wcześniejszym badaniu lekarskim, do policyjnego pomieszczenia prawnej izolacji. Niestety, do chwili obecnej samorząd legnicki i Komendant Straży Miejskiej w Legnicy nie doprowadzili do podpisania stosownej umowy z podmiotem leczniczym w zakresie świadczenia usług medycznych wobec osób doprowadzanych celem wytrzeźwienia. Brak tej umowy całkowicie wyklucza możliwość umieszczania osób nietrzeźwych w policyjnych pomieszczeniach prawnej izolacji.

W konsekwencji interwencje związane z zatrzymaniem i doprowadzaniem osób nietrzeźwych spoczywają wyłącznie na funkcjonariuszach Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Problem ten, w połączeniu z często kilkugodzinnym oczekiwaniem na badanie lekarskie oraz utrzymującą się dużą liczbą wakatów w policji, znacząco obniża zdolności operacyjne Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Skutkiem tego jest wydłużony czas obsługi zgłoszeń od mieszkańców, co negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa w mieście.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Dlaczego do tej pory nie podjęto działań zmierzających do podpisania stosownej umowy z podmiotem leczniczym w zakresie świadczenia usług medycznych dla osób nietrzeźwych?
  2. Kiedy Urząd Miasta Legnicy podejmie działania mające na celu umożliwienie Straży Miejskiej realizację obowiązków związanych z doprowadzaniem osób nietrzeźwych do policyjnego pomieszczenia prawnej izolacji?
  3. Czy planowane są inne rozwiązania organizacyjne lub prawne, które pozwolą Straży Miejskiej w Legnicy efektywnie wypełniać swoje obowiązki w tym zakresie?

Proszę o udzielenie odpowiedzi na piśmie w ustawowym terminie.”

Aleksandra Krzeszewska, zastępca Prezydenta Legnicy [na naszym zdjęciu]:

„Odpowiadając na interpelację Pani Radnej z dnia 11.02.2025 r., przekazaną pismem Przewodniczącej Rady Miejskiej Legnicy BR.0003.67.2025. z dnia 14.02.2025 r., w sprawie działania Straży Miejskiej w zakresie zatrzymywania osób nietrzeźwych informuję co następuje.

Straż Miejska jako samorządowa umundurowana formacja utworzona do ochrony porządku publicznego na terenie gminy, wykonuje swoje zadania zgodnie i na podstawie ustawy o strażach gminnych, w zakresie przyznanych jej ustawowych narzędzi prawnych, w tym m.in. zadania polegające na doprowadzaniu osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania, jeżeli osoby te swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażających życiu i zdrowiu innych osób.

Do powyższych działań, ze względu na likwidację Miejskiej Izby Wytrzeźwień w Legnicy, znajduje zastosowanie art. 40 ust. 1, 2, 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (w razie braku izby wytrzeźwień osoby, o których mowa w ust. 1, mogą być doprowadzane do jednostki Policji i przekazywane na podstawie protokołu doprowadzenia w celu wytrzeźwienia).

Biorąc pod uwagę powyższy stan prawny, wszelkie działania Straży Miejskiej w Legnicy, w omawianym zakresie są prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami.”

Jak widać papier wszystko przyjmie, ale nie nietrzeźwego…

AK, Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories legnica

Nie chcą konsultować z Panem Prezydentem? [PLOTKI]

Categories legnica

Okradał własną babcie przez miesiąc

Categories legnica

„Snajper” strzelał do samochodów w mieście?

Categories legnica

20 lat więzienia za napady rabunkowe i nie tylko

Categories legnica

Pijana matka skazana

Categories gospodarka

Kropiwnicki już ministrem

Categories kultura

31. OPMM PROMOCJE 2023 w Legnicy [FOTO RELACJA]

Categories kultura

Laura Łącz wybrała dziwkę, nie jest kapryśna i…

Categories legnica

Kandydaci PiS już pod choinkę!?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *