Samorządowcy naciskają na rząd w sprawie doprecyzowania i ostatecznego uregulowania spraw związanych z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, które regulują wysokość prowizji jaką JST mogą pobierać za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu należącego do Skarbu Państwa w prawo własności.
Na razie pewne jest to, że przewiduje się taką sprzedaż w trybie bezprzetargowym – jeśli dotyczy obecnych dzierżawców.
Problem jednak pojawia się, gdy chodzi o stawkę prowizji dla samorządów.
Ta w wielu województwach wynosi 25 procent, a w innych 5 procent.
W czasie rozmów strony samorządowej z rządową, reprezentanci lokalnych władz zapowiedzieli w ostrym tonie, że nie zgodzą się na minimalną wysokość prowizji tj. 5 procent. I zaapelowali wprowadzenie stawki 25 procent.
Jak na razie rząd w wielu sprawach, które omawiał z samorządami przychylnie odnosił się do ich postulatów.
Jest więc wielce prawdopodobne, że i w tym przypadku tak będzie.
AK, Fot. Dziennik Legnicki