Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zajęli się niezwykle bulwersującą sprawą „oddawania” czy „przekazywania” seniorów przez ich najbliższych – także rodziny – do szpitali ze względu na rzekomy brak możliwości opieki w domu.
Seniorzy, którzy bardzo często w zaawansowanym wieku i stanie chorobowym nie są samodzielni i potrzebują stałej opieki, właśnie także w stanach chorobowych nie tylko są oddawani do szpitali, ale zdarza się również, że ich rodziny utrudniają czy uniemożliwiają ich odbiór w domu po przejściu leczenia bądź terapii szpitalnej.
Odbywa się to szczególnie często w okresie świątecznym czy wakacyjnym.
Dlatego resort zdrowia przygotowuje – po interwencjach Rzecznika Praw Obywatelskich – odpowiednie przepisy w tym zakresie, aby mogli oni trafić do domów pomocy społecznej czy innych placówek opieki długoterminowej.
To ma pomóc nie tylko seniorom, ale także służbie zdrowia, bo obecna sytuacja w powyższym zakresie blokuje dostęp do szpitalnych łóżek dla potrzebujących, gdy seniorzy nie wymagają już leczenia szpitalnego.
Dlatego utworzono już zespół międzyresortowy, który ma przygotować odpowiednie rozwiązania i przepisy, aby zaradzić tej sytuacji i rozwiązać problem.
Gdzie niechciani seniorzy trafią ze szpitala, skoro domownicy nie chcą ich przyjąć…
Sytuacja w Domach Pomocy Społecznej, które mogłyby ich odebrać także nie jest dobra.
O sprawie informowaliśmy już:
MK, Fot. Dziennik Legnicki