W budynkach Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Legnicy powstają pierwsze w mieście windy jadące do samej ziemi. A nie jak standardowo na półpiętro, z którego trzeba zejść do wyjścia głównego z klatki.
Zbudowano czy też zamontowano już kilkanaście pierwszych, w tym np. w bloku przy ulicy Wielkiej Niedźwiedzicy.
Jak informuje Jan Szynalski, Prezes Zarządu Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej to tylko początek, bo potrzeby są dużo większe ze względu na starzejące się społeczeństwo. Seniorzy, często na wózkach inwalidzkich mają bowiem problem z wydostaniem się z klatki, gdyż nie mogą zjechać samodzielnie z półpiętra i udać się choćby na zakupy.
Dlatego modernizacja w budynkach dziesięciopiętrowych przewiduje, iż widny będą się zatrzymywały na poziomie gruntu (ziemi) w klatkach schodowych.
Dzięki temu niepełnosprawni, przede wszystkim poruszający się na wózkach inwalidzkich będą mogli samodzielnie wyjść ze swoich mieszkań i wyjechać z budynków bez koniecznej obecnie pomocy czyli osób, które znoszą ich wózki z półpiętra.
Jan Szynalski, nie chce na razie ujawniać szczegółów tego przedsięwzięcia czy też jego kosztów.
Ale wiadomo, że następne „windy do ziemi” mają powstać w bloku – wieżowcu przy ulicy Gwiezdnej [na naszym zdjęciu].
MK, Fot. Dziennik Legnicki