Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o mężczyźnie z Legnicy, który stracił ponad 300 tysięcy złotych, bo zaufał oszustom.
Ale to nie wszystko, gdyż w ostatnich dniach w sąsiednich powiatach odnotowano kolejne przypadki oszustw, w których przestępcy podszywają się pod członków rodziny.
W tym tygodniu mieszkanka powiatu złotoryjskiego padła ofiarą oszustów i straciła ponad 250 tysięcy złotych. Przestępcy działali według dobrze znanego schematu. Zadzwonili, podając się za wnuczka, który rzekomo spowodował poważny wypadek drogowy. W rozmowie pojawiła się informacja o konieczności pilnego przekazania pieniędzy na „kaucję”, aby uniknąć aresztu.
Niestety, podobnych sytuacji jest więcej.
Od początku roku na terenie naszego powiatu odnotowano już 4 takie oszustwa oparte na tej samej legendzie.
Seniorzy z powiatu legnickiego stracili łącznie 148 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię.
Przestępcy działają pod presją czasu i silnych emocji. Wywołują strach o bliską osobę, nie pozwalają się rozłączyć, często podszywają się również pod policjantów lub prawników. Ich celem jest jedno: jak najszybciej przejąć pieniądze lub kosztowności.
Pamiętajmy:
– policja nigdy nie żąda przekazywania pieniędzy ani kosztowności
– żadna „kaucja” nie jest przekazywana przez osoby prywatne
– każdą taką sytuację należy natychmiast przerwać i skontaktować się z rodziną
– w razie wątpliwości należy zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Policja apeluje również do osób młodszych, rozmawiajcie ze swoimi rodzicami i dziadkami.
Uświadamiajcie ich, jak działają oszuści, uprzedzajcie o możliwych scenariuszach i uczulajcie, by nigdy nie przekazywali pieniędzy obcym osobom.
Jedna rozmowa może uchronić bliskich przed utratą dorobku całego życia.
[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. Dziennik Legnicki