Wiosną lasy kuszą swoimi urokami, ale… mogą być niebezpieczne

Miłośnicy przyrody wchodzący do lasów i pochłonięci jej pięknem albo oszołomieni czystym powietrzem tracą orientację i bywa, że nie wiedzą, jak wrócić do domu, samochodu bądź w umówione miejsce.

W takich przypadkach bardzo pomocny jest telefon komórkowy. Ważne, aby był naładowany. 

Policjanci najwięcej zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby w lesie otrzymują w okresie, kiedy w lasach są grzyby. Ale nie tylko.

Wtedy w poszukiwania zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy, a działania mogą trwać dłużej niż jedną dobę. Pamiętajmy, że w lesie bardzo łatwo jest zgubić orientację. Podczas wyjścia do lasu ważne, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, który może posłużyć do wezwania pomocy, kiedy się zgubimy w lesie.  

Wybierając się do lasu, ważne aby pamiętać:

– zabierz ze sobą naładowany  telefon komórkowy. Kiedy stracisz orientację w terenie i zgubisz się, wówczas łatwo wezwiesz pomoc,

– zanim wyruszysz do lasu, zapisz tzw. pinezkę z miejsca początkowego, żeby później kierowany nawigacją GPS, łatwo było wrócić w to samo miejsce,

– zabierz ze sobą mapę do lasu, jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do temperatury,

– nie pozwól, aby dzieci oraz osoby starsze same wybierały się do lasu,

– zawsze staraj się poruszać w określonym, tym samym kierunku,

– kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, zapamiętuj charakterystyczne elementy, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną,

– jeśli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się sam,

– nie wybieraj się do lasu po zmierzchu, informuj rodzinę, kiedy zamierzasz zwrócić i dokąd się wybierasz,

– jeśli się zgubisz, staraj się dotrzeć do najbliższej drogi,

– jadąc samochodem na grzyby, zostaw pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.

Pamiętajmy!

Jeśli zgubimy się w lesie, bądź nasi bliscy natychmiast poinformujmy Policję. Czas jest bardzo ważny, ponieważ po zmroku trudniej prowadzić działania poszukiwawcze a w nocy temperatura jest już niska i bardzo łatwo o wychłodzenie.

[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories porady

Najbardziej wymagający konsument – dziecko, nastolatek

czytaj więcej
Categories gospodarka

Duże pieniądze dla firmy, małe dla klienta???

czytaj więcej
Categories porady

Nie strasz dziecka policjantem!

czytaj więcej
Categories porady

Możesz uratować komuś życie! W prosty sposób

czytaj więcej
Categories porady

Czad – „cichy zabójca”

czytaj więcej
Categories ekologia

Czy i gdzie jest  GMO? To powinno być wiadomo

czytaj więcej
Categories porady

W zimie z działki może zginąć wszystko…

czytaj więcej
Categories gospodarka

Ponad 110 dB w zabawkach dla dzieci…

czytaj więcej
Categories porady

Przekręt na węgiel!!!

czytaj więcej

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *