Legniccy harcerze będą świętować ten szczególny jubileusz już 9 maja br.
A uroczystości zaplanowano u Franciszkanów oraz w Lasku Złotoryjskim.
Rozpoczną się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela (ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1) o godz. 9.00.
Nie ma się więc co dziwić, iż spodziewany jest udział licznych gości, którzy przez lata budowali tę wyjątkową drużynę. Można się także spodziewać wielu gości.
710 DW „KEDYW” im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Legnicy powstała 5 maja 1986 r.
Jej drużynowym jest niezmiennie druh podharcmistrz Artur Konrad Torbiński, Harcerz Rzeczypospolitej – na naszym zdjęciu.
Dla drużyny i jej członków szczególnie ważne są: tradycja, historia, patriotyzm.
Do jej najważniejszych działań w ostatnich latach należą m.in. wyjazdy na akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” w ramach której porządkowane są polskie cmentarze na Ukrainie (od 2022 roku na Litwie) czy w Kazachstanie.
„Kedyw” bierze udział w rajdach, biwakach i zlotach harcerskich. Odnosi sukcesy na festiwalach piosenek. Stawia na kontakt harcerzy z przyrodą. Reprezentuje ZHP na uroczystościach państwowych, samorządowych i religijnych.
W latach 1993-2003 drużyna organizowała rajdy harcerskie „Tarcza”, upamiętniające Bitwę pod Legnicą. Od 1987 r do 1999 brała udział w Białej Służbie podczas wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W początkowych latach istnienia jeździła regularnie na Rajdy „Asenał” do Warszawy. W 1997 brała aktywny udział w ratowaniu Legnicy przed powodzią. W latach 80-tych członkowie „KEDYWU” współorganizowali Duszpasterstwo Harcerskie Ziemi Legnickiej. Brali udział w Pieszych Pielgrzymkach na Jasną Górę, do Krzeszowa i do Legnickiego Pola. Ostatnio KEDYW uczestniczył w m. in. w Rajd Marzanna, Betlejemskim Zlocie w Zakopanem, festiwalach w Kamiennej Górze i Legnicy oraz w Jubileuszowym Zlocie Chorągiew Dolnośląska ZHP w Jeleniej Górze. Jako jedyna legnicka jednostka KEDYW stawił się na służbę w Przemyślu po wybuchu wojny na Ukrainie.
26.04.2021 r. Rada Miejska Legnicy uznała 710 DW „Kedyw” za Zasłużoną dla Legnicy”.
20.09.2021 r. podczas uroczystej XXXIV Sesji Rady Miejskiej Legnicy, która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, Przewodnicząca Rady Miasta pani Marta Wisłocka udekorowała proporzec 710 Drużyny Wędrowniczej „KEDYW” im. Stefana „Grota” Roweckiego odznaką „Zasłużonej dla Legnicy”. Laureatem tej odznaki jest także osobiście drużynowy 710 DW.
[źródło ZHP w Legnicy], Fot. Dziennik Legnicki