Coraz większy brak księży. A będzie ich jeszcze mniej

Komunikat Biskupa Legnickiego na Niedzielę Dobrego Pasterza 2026 w tym roku jest nie tylko okazją do refleksji o pasterzach Kościoła, o kapłanach we wspólnotach wierzących.

W tym roku to także pragmatyczne, ale i dramatyczne rozważania po prostu o personalnych ubytkach w służbie Bogu i ludziom.

Dlatego warto przeczytać co napisał do wiernych w diecezji Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski:

„Patrzymy na Jezusa Dobrego Pasterza i Jego owczarnię, i dostrzegamy, jakim wielkim dobrem jest życie we wspólnocie Kościoła. Wspólnoty potrzebują księży, czyli kapłanów sprawujących Eucharystię i odpuszczających grzechy, proroków głoszących Ewangelię i pasterzy jednoczących ludzi. A my odczuwamy coraz bardziej ich brak.

W naszej diecezji legnickiej w ciągu minionych piętnastu lat liczba księży zmniejszyła się o ponad siedemdziesięciu. Wyobraźmy sobie, że w całym regionie, w którym żyjemy, czyli w naszej parafii i w siedemdziesięciu sąsiednich parafiach, nie ma tych księży. Ani jednego. Rozumiemy skalę tego procesu?  

Dziś już wiemy, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat ubędzie w naszej diecezji kolejnych kilkudziesięciu prezbiterów. I nie mamy księży „na zapas”. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której ubytek choćby jednego księdza w diecezji oznacza kolejną konkretną wspólnotę bez pasterza.

To oznacza też, że księża dźwigają coraz więcej zadań i odpowiedzialności, muszą dojeżdżać do kilku wspólnot, są przepracowani i szybciej zużywają swe siły. Dlatego w pierwszej kolejności konieczna jest nasza gorliwa modlitwa o powołania kapłańskie i tworzenie środowiska wspierającego odkrycie i rozwój powołań.

Po drugie, potrzebne jest przebudzenie wiernych w parafiach i odkrycie, że odpowiedzialność za życie wspólnoty nie spoczywa tylko na księdzu.

Po trzecie, konieczne są praktyczne zmiany dotyczące zmniejszenia ilości Mszy św. w parafiach i dostosowanie godzin do faktycznych możliwości i sił księży. Będzie coraz więcej kościołów i kaplic, w których Eucharystia niedzielna będzie odprawiana tylko raz, lub dwa razy w miesiącu. W pozostałe niedziele wierni będą udawać się w inne miejsce na Mszę świętą.

Potrzebujemy zaakceptować te pełne wyzwań czasy, ufając, że Pan Jezus Dobry Pasterz roztacza nad nami swoją troskę i przez Ewangelię rzuca światło na przyszłość naszych kościelnych wspólnot. Daje nam też Swego Ducha, tak iż nie musimy lękać się zmian.

Pokój Chrystusa Zmartwychwstałego niech będzie z Wami!”

MK, Fot. Dziennik Legnicki

POWIĄZANE

Categories religia

Obóz wakacyjno-powołaniowy

czytaj więcej
Categories religia

Miasto ratuje kościół

czytaj więcej
Categories religia

Można się zapisać na pielgrzymkę na Jasną Górę

czytaj więcej
Categories religia

Od 10 lipca rozmowy kwalifikacyjne do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej

czytaj więcej
Categories religia

Grosz dla świętego Krzysztofa na misje za przejechany kilometr

czytaj więcej
Categories religia

Kurs dla animatorów parafialnych

czytaj więcej
Categories religia

Rusza pielgrzymka na Jasną Górę, już za kilka dni

czytaj więcej
Categories religia

Grosz na misje dla patrona kierowców

czytaj więcej
Categories religia

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Legnicy

czytaj więcej

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *