Legniccy harcerze świętują dzisiaj bardzo szczególny jubileusz, bo 40 rocznicę powstania i służby 710 DW „KEDYW” im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego, która została założona 5 maja 1986 r.
Jej drużynowym jest niezmiennie druh podharcmistrz Artur Konrad Torbiński, Harcerz Rzeczypospolitej.
W czasie pięknej mszy świętej w Franciszkanów, w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela dziękowano za dotychczasową służbę, ale też proszono o błogosławieństwo na dalszą pracę i działanie.
Warto podkreślić, iż dla drużyny i jej członków szczególnie ważne są tradycja, historia, patriotyzm.

Przypomnijmy, że do jej najważniejszych działań w ostatnich latach należą m.in. wyjazdy na akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” w ramach której porządkowane są polskie cmentarze na Ukrainie (od 2022 roku na Litwie) czy w Kazachstanie. „Kedyw” bierze udział w rajdach, biwakach i zlotach harcerskich. Odnosi sukcesy na festiwalach piosenek. Stawia na kontakt harcerzy z przyrodą. Reprezentuje ZHP na uroczystościach państwowych, samorządowych i religijnych.
Zaś w latach 1993-2003 drużyna organizowała rajdy harcerskie „Tarcza”, upamiętniające Bitwę pod Legnicą. Od 1987 r do 1999 brała udział w Białej Służbie podczas wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W początkowych latach istnienia jeździła regularnie na Rajdy „Asenał” do Warszawy. W 1997 brała aktywny udział w ratowaniu Legnicy przed powodzią. W latach 80-tych członkowie „KEDYWU” współorganizowali Duszpasterstwo Harcerskie Ziemi Legnickiej. Brali udział w Pieszych Pielgrzymkach na Jasną Górę, do Krzeszowa i do Legnickiego Pola. Ostatnio KEDYW uczestniczył w m. in. w Rajd Marzanna, Betlejemskim Zlocie w Zakopanem, festiwalach w Kamiennej Górze i Legnicy oraz w Jubileuszowym Zlocie Chorągiew Dolnośląska ZHP w Jeleniej Górze. Jako jedyna legnicka jednostka KEDYW stawił się na służbę w Przemyślu po wybuchu wojny na Ukrainie.
Na uwagę zasługuje też fakt, że 26.04.2021 r. Rada Miejska Legnicy uznała 710 DW „Kedyw” za Zasłużoną dla Legnicy.
20.09.2021 r. podczas uroczystej XXXIV Sesji Rady Miejskiej Legnicy, która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, Przewodnicząca Rady Miasta pani Marta Wisłocka udekorowała proporzec 710 Drużyny Wędrowniczej „KEDYW” im. Stefana „Grota” Roweckiego odznaką „Zasłużonej dla Legnicy”. Laureatem tej odznaki jest także osobiście drużynowy 710 DW.

MK, Fot. Dziennik Legnicki