Tzw. implementacja, a więc wprowadzenie w Polsce unijnej dyrektywy 2024/2881 regulującej zarządzanie jakością powietrza pozwoli wkrótce wystąpić każdemu do sądu o odszkodowanie za straty zdrowotne właśnie z powodu złej jakości powietrza.
W praktyce ma na to pozwolić przygotowywana do wprowadzania w życie ustawa o jakości powietrza. Dokument określi również bardziej rygorystyczne mechanizmy monitoringu oraz oceny powietrza, a także zapisy dotyczące egzekwowania nowego prawa.
Zmiany mają obejmować np. zmniejszenie ilości stref oceny powietrza do 26 z 48, ale i nowe wskaźniki oceny powietrza, gdzie znajdą się oprócz poziomu pyłu 2,5, dwutlenek azotu.
Żeby to zrealizować planuje się modernizację oraz poprawę systemu monitoringu na dużo bardziej zaawansowanym poziomie. W tym zanieczyszczenia transgranicznego oraz transportowego.
Ma też zostać rozbudowany system informacyjny opisujący zagrożenia zdrowotne związane z zanieczyszczeniem powietrza.
Odszkodowania za złą jakość powietrza będą płacić: Skarb Państwa i samorządy.
MK, Fot. Dziennik Legnicki