Uwaga na oszustów podszywających się pod policjantów – apeluje Legnicka Komenda Policji i informuje, że 89-letnia mieszkanka powiatu padła ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”.
Kobieta uwierzyła rozmówcy telefonicznemu, który przekonał ją, że jej oszczędności są zagrożone i wymagają natychmiastowego zabezpieczenia. Seniorka straciła 12 tysięcy złotych.
Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Poinformował seniorkę, że jej pieniądze mogą paść łupem przestępców, dlatego konieczne jest przekazanie gotówki do „policyjnego depozytu”. Oszust polecił 89-latce przygotowanie wszystkich oszczędności, aby spisać numery seryjne banknotów oraz przekazać pieniądze kurierowi, który miał zgłosić się po ich odbiór. Zapewniał jednocześnie, że po zakończeniu rzekomej akcji środki zostaną jej zwrócone.
Po krótkim czasie pod wskazany adres przyszedł mężczyzna, który odebrał od seniorki 12 tysięcy złotych, a następnie oddalił się. Dopiero po wszystkim kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.
Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, wypłacanie oszczędności z banku ani oddawanie gotówki obcym osobom. Funkcjonariusze Policji nie prowadzą również akcji polegających na zabezpieczaniu pieniędzy mieszkańców poprzez odbieranie ich przez kurierów czy innych rzekomych pracowników służb.
W przypadku otrzymania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zachować szczególną czujność, przerwać rozmowę i skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy ostrożność i zdrowy rozsądek mogą uchronić nas przed utratą oszczędności życia.
Natomiast w innym przypadku seniorka straciła 50 tysięcy złotych po rozmowie z fałszywym policjantem
Ty razem oszuści także wykorzystali zaufanie i dobre intencje osoby starszej.
Tym razem przestępcy działali metodą „na policjanta”, doprowadzając seniorkę do przekazania 50 tysięcy złotych nieznanemu mężczyźnie. Sprawcy byli niezwykle przekonujący, najpierw zadzwonili na telefon stacjonarny, a następnie nakazali kobiecie pozostanie cały czas na linii telefonu komórkowego podczas wypłacania pieniędzy w banku. Seniorka była manipulowana przez kilka godzin i wykonywała wszystkie polecenia fałszywego funkcjonariusza, wierząc, że pomaga Policji zabezpieczyć swoje oszczędności.
Do zdarzenia doszło 11 maja 2026 roku. Około godziny 12.00 na telefon stacjonarny seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty. Poinformowała, że adresatka ma do odebrania dwa listy z banku i wypytywała o dokładny adres zamieszkania oraz obecność kobiety w domu.
Po kilku godzinach na telefon stacjonarny zadzwonił kolejny rozmówca – tym razem mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji z Komendy we Wrocławiu. Fałszywy policjant przekonywał seniorkę, że padła ofiarą grupy przestępczej i jej oszczędności są zagrożone. Oszust twierdził, że Policja prowadzi tajną akcję, a pieniądze trzeba przekazać do „zabezpieczenia”.
Mężczyzna nakłonił kobietę do podania numeru telefonu komórkowego, po czym kontaktował się już wyłącznie z numeru zastrzeżonego. Przez cały czas utrzymywał seniorkę na połączeniu i zabronił jej się rozłączać. Polecił kobiecie udać się do banku, cały czas informować go, gdzie się znajduje i co robi. Seniorka, będąc pod silną presją psychiczną, wypłaciła z banku 50 tysięcy złotych. Telefon miała schowany w kieszeni, jednak cały czas pozostawała na linii z oszustem.
Po wyjściu z banku kobieta usłyszała dalsze instrukcje. Fałszywy policjant skierował ją w wyznaczone miejsce, gdzie miał pojawić się „kurier”. Po kilkunastu minutach do seniorki podszedł nieznany mężczyzna, który odebrał gotówkę i oddalił się. Dopiero po powrocie do domu kobieta zorientowała się, że została oszukana.
Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i przypominają:
– prawdziwi funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy ani udziału w „tajnych akcjach”,
– Policja nigdy nie poleca wypłacania oszczędności z banku i przekazywania ich obcym osobom,
– każdy telefon dotyczący pieniędzy, kont bankowych lub „zagrożonych oszczędności” powinien wzbudzić szczególną czujność,
– w przypadku podejrzenia oszustwa należy natychmiast się rozłączyć i samodzielnie skontaktować z Policją pod numerem 112.
Apelujemy również do osób młodych, rodzin i sąsiadów seniorów, rozmawiajcie ze starszymi bliskimi o metodach działania oszustów. Ostrzegajcie ich przed telefonami od osób podających się za policjantów, pracowników banku czy urzędników. Tylko wspólna czujność i regularne przypominanie o zagrożeniach mogą uchronić seniorów przed utratą oszczędności życia.
[źródło Legnicka Komenda Policji], Fot. Dziennik Legnicki