Udostępniane obecnie w Biuletynie Informacji Publicznej oświadczenia majątkowe samorządowców mogą zniknąć z publicznej przestrzeni.
Bowiem zdaniem wielu z nich jest to oczywiście potrzebne, ale i szkodliwe. Ten rodzaj walki z praktykami korupcyjnymi jest dobry dla życia publicznego, ale powinien być zmieniony ze względu na szkodliwe elementy, bo i takie są.
Czasami powodują wręcz stygmatyzację czy hejt wobec najbogatszych przedstawicieli lokalnej władzy.
Co więcej zdaniem wielu stanowią także przesłankę do unikania – przez liczne grono osób – angażowania się w pracę w samorządzie na publicznych stanowiskach poprzez kandydowanie. Co skutkuje brakiem najlepszych kadr i ekspertów.
Dlatego zdaniem wielu oświadczenia majątkowe dalej mogą i powinny być składane przez osoby publiczne – samorządowców, w tym radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, ale jedynie do odpowiednich organów, jak np. urzędy skarbowe czy CBA.
Takie rozwiązanie popierają niektóre z samorządowych korporacji.
MK, Fot. Dziennik Legnicki