Mentzen uważa bowiem, że konieczna jest zmiana systemu politycznego.
W trakcie spotkania Sławomira Mentzena w Legnicy z mieszkańcami polityk odpowiadał na wiele różnych pytań dotyczących wielu sfer życia w Polsce, także tego politycznego. Jego zdaniem zmiana reguł i systemu politycznego jest konieczna, bo obecny:
„System jest absurdalny. Władza wykonawcza jest podzielona pomiędzy rząd i prezydenta, ich kompetencje często nachodzą na siebie. Mamy spory kompetencyjne nie wiemy kto i za co odpowiada. Dwa ośrodki prowadzą politykę zagraniczną. To jest po prostu absurd. Jest oczywiste, że musimy iść właśnie w kierunku systemu prezydenckiego albo kanclerskiego. Natomiast który z nich Polacy będą chcieli to drugorzędne. Najważniejsze żeby jeden z nich, którykolwiek. Każdy z nich będzie dużo lepszy od tego co mamy, skończy ten obecny absurdalny system. Dalej bujamy się z tą absurdalną konstytucją.”
AK, Fot. Dziennik Legnicki