Maciej Kupaj Prezydent Legnicy w czasie obrad – kwietniowej – sesji samorządu rekomendował mieszkańcom, aby z Legnicy nie robić śmietnika, gdy stwierdził: „Nie róbmy z miasta śmietnika”.
Ale również zalecał żeby pilnować sąsiadów.
Być może panaceum na problem nielegalnych składowisk odpadów czy generalnie zaśmiecanie Legnicy będzie właśnie jego zalecenie z posiedzenia Rady Miejskiej w kwietniu, bo powiedział: „Proszę także innych mieszkańców o pilnowanie sąsiadów”.
Chodzi bowiem o nowy system i zasady odbioru opon sprzed zasieków. Podobnie jak odpadów odzieżowych.
Te mogą być wystawiane na 24 godziny przed planowanym odbiorem przez służby komunalne.
– Jeżeli osoby odbierające śmieci w środku tygodnia zobaczą opony mają prawo obciążyć mieszkańców podwójną stawką – ostrzegał Maciej Kupaj.
Generalnie więc nie należy wystawiać odpadów wielkogabarytowych na bieżąco, ale właśnie na 24 godziny przed ich odbiorem. Dotyczy to także odpadów tekstylnych czy materiałowych, które także są odbierane teraz przez służby komunalne.
Być może dlatego Prezydent Kupaj stanowczo zapowiedział: „Musimy przestać przymykać oczy na zaśmiecanie miasta”.
Tym bardziej, że jego zdaniem obecny bałagan w Legnicy robi jeden czy dwa procent mieszkańców.
AK, Fot. Dziennik Legnicki