Polska szkoła zmieni się wkrótce i to bardzo. O zmiany dba Ministerstwo Edukacji Narodowej, które forsuje wprowadzenie od 1 września 2028 roku do szkoły Rzecznika Praw Ucznia.
Takie właśnie rozwiązanie prawne zakłada projekt ustawy o prawach i obowiązkach ucznia.
Niedawno poparła to sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.
A nowe rozwiązanie jest dalej procedowane.
Zgodnie z nim weryfikowane będą nie tylko prawa, ale także obowiązki uczniów.
Nie jest wykluczone, że uzupełnieniem tego aktu prawnego będzie w przyszłości także wprowadzenie w życie definicji praw i obowiązków ucznia.
Warto więc przypomnieć, że zgodnie z Konstytucją RP nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna, co nagminnie jest łamane przez parapodatki np. w postaci składek klasowych na rzecz Komitetu Rodzicielskiego – Rady Rodziców wpłacanych na potrzeby statutowe szkoły bądź przedszkola.
De facto więc uczniowie będą mieli swojego rzecznika, jak pacjenci, ale żeby się uczyć i tak płacą, jak pacjenci, którzy także płacą.
O sprawie pisaliśmy już wcześniej:
MK, Fot. Dziennik Legnicki